چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲ 2023 - 10 - 04
کرم ضد لک خیلی قوی
» سبک زندگی » بیماری‌های ویروسی تا چه مدت واگیر دارند؟ – داغ ترین ها
سبک زندگی

بیماری‌های ویروسی تا چه مدت واگیر دارند؟ – داغ ترین ها

شهریور ۲۷, ۱۴۰۲ 1۰7
وقتی به ویروسی مبتلا می‌شوید اینکه تا چه مدت می‌توانید این عفونت واگیردار را به دیگران هم منتقل کنید بستگی به نوع ویروس دارد. معمولاً دوره واگیری پیش از اینکه شما احساس ناخوشی کنید یا علامتی بروز بدهید شروع می‌شود.

به گزارش داغ ترین ها :وقتی به ویروسی مبتلا می‌شوید اینکه تا چه مدت می‌توانید این عفونت واگیردار را به دیگران هم منتقل کنید بستگی به نوع ویروس دارد. معمولاً دوره واگیری پیش از اینکه شما احساس ناخوشی کنید یا علامتی بروز بدهید شروع می‌شود.

برونشیت

طول مدت واگیردار بودن برونشیت بستگی به علت آن دارد. در بیشتر موارد، برونشیت ناشی از همان ویروس‌هایی است که باعث سرماخوردگی معمولی یا آنفلوانزا می‌شوند و به‌احتمال زیاد شما تا زمانی که علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا را دارید می‌توانید ویروس را به دیگران منتقل کنید.

آبله‌مرغان

آبله‌مرغان از دو روز پیش از ظاهرشدن دانه‌ها تا زمانی که پوسته اندازی کنند واگیردارند که معمولاً چیزی حدود ۵ روز بعد از بیرون‌زدن دانه‌ها خواهد بود.

سرماخوردگی معمولی

سرماخوردگی معمولی از یکی دو روز قبل از ظاهرشدن علائم تا زمانی که تمام این علائم برطرف شوند واگیردار است. بیشتر افراد تا حدود دو هفته می‌توانند ویروس سرماخوردگی را انتقال دهند. علائم سرماخوردگی معمولاً طی دو سه روز اول شدت می‌گیرند و این زمانی است که بیشترین احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

دوره نهفتگی ویروس سرماخوردگی ۲۴ تا ۷۲ ساعت است و این مدت زمانی است که طول می‌کشد تا علائم بعد از ابتلا ظاهر شوند. در مورد سرماخوردگی معمولی علائم یک تا سه روز بعد از قرارگرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شوند. سرماخوردگی یک تا چهار روز بعد از بروز علائم بیشترین احتمال سرایت را دارد.

علائم سرماخوردگی معمولی شامل گرفتگی بینی، سرفه، سردرد، گلودرد و آبریزش بینی می‌شود؛ اما همه افراد لزوماً همه این علائم را ندارند و شدت آنها نیز متفاوت است. بیشتر سرماخوردگی‌ها حدود یک هفته طول می‌کشند؛ اما ویروس آن ممکن است بعدازاین مدت نیز منتقل شود. ویروس‌های سرماخوردگی می‌توانند تا ۴ هفته در بدن باقی بمانند.

هرچند ریسک انتقال سرماخوردگی به‌مرورزمان سریعاً کاهش می‌یابد؛ اما حتی اگر علائمی نداشته باشید باز هم احتمال آلوده‌کردن دیگران وجود دارد.

بعد از سرماخوردگی تا چه مدتی ناقل هستید؟ یکی از دلایل اینکه سرماخوردگی‌ها به‌سرعت منتقل می‌شوند این است که شما پیش از اینکه بدانید می‌توانید ویروس را انتقال دهید. در واقع بیشتر افراد از یکی دو روز پیش از شروع علائم قادرند ویروس سرماخوردگی را به دیگران انتقال دهند.

وقتی علائم شروع شدند، شما تا زمانی که این علائم را دارید ناقل محسوب می‌شوید و این مدت‌زمان می‌تواند از پنج‌روز تا دو هفته بعد از شروع علائم باشد.

آنفلوانزا

آنفلوانزا اغلب یک روز قبل از روزی که علائم ظاهر می‌شوند تا سه یا هفت روز بعد به‌شدت واگیردار است. کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است تا دو سه روز بعدازاین مدت همچنان بتوانند ویروس را انتقال دهند.

سرماخوردگی و آنفلوانزا تشابهات زیادی دارند. هر دوی این بیماری‌ها ویروسی‌اند و از طریق هوا و سطوح آلوده منتقل شوند. یک فرد ناقل می‌تواند فقط با یک سرفه یا عطسه، ذرات ویروس را تا دو متر در هوا پراکنده کند. این ذرات ویروسی وقتی روی سطحی فرود بیایند می‌توانند یک هفته یا حتی بیشتر زنده بمانند.

علائم اولیه سرماخوردگی و آنفلوانزا به‌سختی از هم قابل تشخیص‌اند. بیشتر سرماخوردگی‌ها خفیف‌تر از آنفلوانزا هستند و احتمالاً تب پایین‌تر و سرفه و گرفتگی کمتری دارند. سرماخوردگی به‌ندرت نیاز به اقدام پزشکی دارد و فقط با استراحت و سوپ و مایعات برطرف می‌شود. اما اگر تبتان بالاتر رفت و بدن‌درد و لرز هم داشتید پس به‌احتمال زیاد دچار آنفلوانزا شده‌اید و اگر علائم بیشتر از دو سه روز طول کشیدند باید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: ایرنامنبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

مریم رضوی

مریم رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×