چهارشنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۲ 2023 - 10 - 04
کرم ضد لک خیلی قوی
» سبک زندگی » چرا هوای گرم باعث می‌شود احساس خستگی کنید؟/ گرما با بدن تان چه می کند؟ – داغ ترین ها
سبک زندگی

چرا هوای گرم باعث می‌شود احساس خستگی کنید؟/ گرما با بدن تان چه می کند؟ – داغ ترین ها

تیر ۲۶, ۱۴۰۲ 11۰30
آفتاب سوزان و دمای بالا بر پوست، قلب و ماهیچه‌های شما تاثیر می‌گذارد به گونه‌ای که انرژی‌تان را کاهش می‌دهد.

به گزارش داغ ترین ها :زمانی که در روز‌های گرم تابستان سال جاری احساس خستگی می‌کنید این احساس در ذهن‌تان نیست؛ بیولوژی واقعی پشت بیحالی شما وجود دارد. افزایش دما در ماه جاری رکورد‌هایی را برای گرم‌ترین روز‌های سیاره زمین ثبت کرد و سطح انرژی انسان‌های ساکن بر روی سیاره زمین را کاهش داد. قرار گرفتن در معرض محیط گرم می‌تواند باعث آغاز مجموعه فرایند‌های فیزیولوژیک در قلب، مغز، پوست و ماهیچه‌ها شود که می‌تواند شما را از نظر ذهنی و جسمی تخلیه کند.

خستگی راهی است که بدن به ما می‌گوید استراحت کنیم. یک راه برای کاهش تاثیر گرما این است که بدن خود را کمتر حرکت دهید. بدن انسان معمولا گرما را کم‌تر از سرما تحمل می‌کند اگرچه افراد می‌توانند تا حدودی با دما‌های شدید در هر دو طرف طیف سازگار شوند.

سازوکار بدن تان برای افزایش دمای مرکزی در هنگام احساس سرما مانند لرزیدن کارآمدتر عمل می‌کند. دمای بسیار بالای بدن خطر آسیب یا نارسایی عمده به اندام‌ها را ایجاد می‌کند در حالی که عملکرد ممکن است کند شود، اما زمانی که دمای مرکزی بدن پایین است راحت‌تر می‌تواند دوباره انرژی به دست آورد.

گرمای تابشی که از امواج الکترومغناطیسی مانند خورشید می‌آید نیز تفاوت ایجاد می‌کند. شما می‌توانید اثرات گرمای تابشی را احساس کنید حتی اگر دمای هوا از نظر فیزیکی خنک‌تر باشد.

آن چه هنگام گرما درون بدن تان رخ می‌دهد

پوست: هنگامی که پوست شما گرم می‌شود رگ‌های خونی نزدیک سطح گشاد می‌شوند تا خون بیش تری به سمت پوست جریان یابد تا گرما از بین برود. اصطلاحا شما آن رگ‌های خونی را از یک جاده روستایی یک طرفه به یک بزرگراه چهار بانده تبدیل می‌کنید. این فرآیند که اتساع عروق نام دارد فشار خون را کاهش می‌دهد که می‌تواند باعث احساس خستگی شود. هم چنین، با افزایش دما عرق بیش تری تولید می‌کنید که به پوست اجازه می‌دهد هنگام تبخیر خنک شود.

قلب: گرمای شدید اثر ورزش را تقلید می‌کند جایی که قلب شما باید سخت‌تر از حد معمول کار کند. اتساع عروق و تولید عرق انرژی می‌گیرد. ضربان قلب شما معمولا در گرما افزایش می‌یابد تا نیاز‌های متابولیکی افزایش یافته بدن را جبران کند.

ماهیچه: جریان بیش‌تر خون به طور مستقیم به پوست منجر به جریان خون کمتری به عضلات می‌شود که می‌تواند به خستگی یا احساس ضعف بیانجامد. ورزش در زمانی که هوا گرم است می‌تواند یک اثر دوگانه ایجاد کند جایی که جریان خون بیش تری به پوست و عضلات شما می‌رود و کمتر برای اندام‌های حیاتی در دسترس می‌باشد.

مغز: گرما باعث می‌شود نه تنها از نظر جسمی احساس خستگی کنید بلکه از نظر ذهنی نیز خسته شوید. نتایج مطالعات امواج گرما را با زمان واکنش کندتر، تاخیر در حافظه کاری و کاهش بهره وری در بین دانش آموزان و بزرگسالان مرتبط دانسته اند. نتیجه مطالعه‌ای منتشر شده در سال ۲۰۱۸ میلادی نشان داد دانش آموزان در ساختمان‌های بدون تهویه مطبوع در یک موج گرما ۱۳.۴ درصد زمان واکنش بیش تری را در یک نوع آزمون شناختی نسبت به کسانی که دارای تهویه مطبوع بودند تجربه کردند.

دانشمندان به طور کامل دلیل آن را نمی‌دانند، اما می‌دانیم زمانی که دمای مغز بالا می‌رود میزان کار یا تلاش آگاهانه برای انجام یک کار افزایش می‌یابد.

خواب و آبرسانی: یکی دیگر از عوامل خستگی در روز‌های بسیار گرم؛ شب‌های بی قرار است.. نتیجه مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۲ میلادی نشان داد که افراد با هر درجه افزایش دما اندکی کم‌تر می‌خوابند. زمانی که دمای شبانه از ۱۰ درجه سانتی گراد در خارج از خانه فراتر رفت افراد به ازای هر یک درجه سانتی گراد افزایش دما به طور میانگین ۳۷ ثانیه کم‌تر در طول شب می‌خوابند.

میزان آبی که می‌نوشید بر سطح انرژی نیز تاثیر می‌گذارد. وقتی گرم هستید آب بیش‌تری از طریق تولید عرق از دست می‌دهید بنابراین برای جلوگیری از کم آبی باید بیش‌تر بنوشید.

منبع: فرارومنبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

مریم رضوی

مریم رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×