شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 03 - 01
کرم ضد لک خیلی قوی
» سبک زندگی » استامینوفن هر دردی را ساکت نمی کند – داغ ترین ها
سبک زندگی

استامینوفن هر دردی را ساکت نمی کند – داغ ترین ها

مهر ۲۴, ۱۴۰۲ 11۰45


دنیای اقتصاد نوشت: استامینوفن، آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن چهار نوع داروی بدون نسخه هستند که برای کاهش درد استفاده می شوند. این دارو ها در درمان و کاهش بعضی از درد ها بسیار موثر هستند. به عنوان مثال استامینوفن معمولاً برای درمان سر درد، تب و درد های عمومی استفاده می شود اما برای ورم کاربردی ندارد. در حالی که مسکن های دیگر در درمان التهاب تاثیرگذاری بیشتری دارند.

استامینوفن هر دردی را ساکت نمی کند
مطالعات اخیر در استرالیا به این نتیجه رسیده است که هر کدام از این دارو ها در یک مورد بهتر عمل می کند. استامینوفن در درمان بعضی از درد ها اصلا تاثیر ندارد . محققان روی امنیت و تاثیر گذاری استامینوفن برای از بین بردن درد در ۴۴ وضعیت مختلف مطالعه کردند که مربوط به درد دندان تا درد هایی مثل سردرد بود.

آن ها به این نتیجه رسیدند که استامینوفن برای بعضی از این مشکلات تاثیرگذار است اما برای بعضی دیگر هیچ تاثیری ندارد و شبیه به یک آب مقطر عمل می کند، مثل درد های مربوط به قسمت پایین کمر. البته که استامینوفن استفاده گسترده ای دارد اما باید آن را برای دردهای دم دستی استفاده کنید.

استامینوفن در درمان این وضعیت ها بی تاثیر است
مطالعه ای در این باره نشان می دهد که استامینوفن در درمان درد حاد، درد قسمت پایین کمر، از بین بردن درد گلو در دوران سرماخوردگی و درمان میگرن در کودکان و جوانان و همچنین درد بعد از جراحی دندان در کودکان تاثیری ندارد. همچنین درد بعد از عمل، درد مزمن قسمت پایین کمر و جراحی یا درد شکمی با استامینوفن بهبود پیدا نمی کند.
 
دردی که استامینوفن دوا میکند
استامینوفن می تواند برای درمان این وضعیت هایی که نام می بریم، موثر باشد. مطالعات وسیعی در این باره انجام شده و به این نتیجه رسیده اند که استامینوفن در ۴۴ وضعیت دردناک فقط شبیه به آب مقطر است اما می تواند در درمان درد زانو، آرتروز، سردرد های تنشی و درد لگن موثر باشد.

پزشکان در مورد استامینوفن چه می گویند؟
تیلنول یکی از برند های استامینوفن است که پرکاربرد ترین داروی بدون نسخه در جهان محسوب می شود اما جالب است بدانید که خوردن روزانه این دارو چه تاثیری روی بدن دارد .

این داروی در دسترس و ارزان قیمت که به صورت قرص معمولی، قرص جویدنی ، کپسول یا محلول وجود دارد و همه به نوعی از آن استفاده می کنند و آن را در منزل دارند، می تواند عامل ایجاد عارضه هم باشد.

تیلنول زمانی موثر است که مقدار زیادی از آن را استفاده نکنید. یعنی یک فرد جوان در ۲۴ ساعت نباید بیش از ۴ گرم از آن را استفاده کند و هر چند ساعت یکبار باید استفاده شود.

برای کودکان این میزان باید ۱۰ تا ۱۵ میلی گرم در هر شش ساعت باشد و همه چیز بستگی به وزن آن ها دارد اما مصرف کودکان باید خیلی کمتر باشد ؛ بنابراین مراقب باشید که در استفاده از این دارو هرگز زیاده روی نکنید .منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

آرین فلاح

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×