چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28
کرم ضد لک خیلی قوی
» سبک زندگی » این پرنده در مریخ دیده شد+عکس – داغ ترین ها
سبک زندگی

این پرنده در مریخ دیده شد+عکس – داغ ترین ها

شهریور ۳۰, ۱۴۰۲ 14۰51


به گزارش داغ ترین هابه نقل از دیجیاتو، آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) که مأموریت‌های نبوغ و مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) را مدیریت می‌کند، جدیدترین دستاورد Ingenuity را با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس به اشتراک گذاشت. طبق این پست، به‌نظر می‌رسد که مأموریت جدید نبوغ فقط برای دستیابی به این رکورد ارتفاع طراحی شده؛ زیرا هلیکوپتر ناسا دقیقاً در یک نقطه از سطح مریخ بلند شده و فرود آمده است.

 

فعالیت هلیکوپتر نبوغ در مریخ

نبوغ اولین پرواز خود در مریخ را سال ۲۰۲۱ انجام داد که مدت‌زمان آن ۳۹.۱ ثانیه بود. این هلیکوپتر در آن زمان تنها ۳ متر از سطح سیاره فاصله گرفت. با انجام این مأموریت، دانشمندان ناسا تأیید کردند که Ingenuity با وجود جو بسیار نازک مریخ می‌تواند در هوا معلق بماند.

 

این پرنده در مریخ دیده شد+عکس

 

از آن زمان تاکنون، هلیکوپتر نبوغ ناسا راه زیادی را پشت‌سر گذاشته و پروازی به مدت ۱۶۹.۵ ثانیه را انجام داده که در آن ۷۰۹ متر را بدون تماس با سطح مریخ با سرعت ۶.۵ متر در ثانیه طی کرده است. اوایل این ماه میلادی نیز JPL فاش کرد که نبوغ مجموعاً ۱۰۰ دقیقه در مریخ پرواز کرده که این میزان فراتر از انتظارات دانشمندان است؛ زیرا هدف اصلی مأموریت این هلیکوپتر صرفاً اثبات قابلیت پرواز در سیاره سرخ است.

عملکرد این هلیکوپتر به‌قدری قابل‌توجه بوده که ناسا از آن برای کمک به مأموریت مریخ‌نورد استقامت نیز استفاده کرده است و با عکس‌های هوایی که از طریق آن گرفته می‌شود، مسیر حرکت استقامت در دهانه جزرو را برنامه‌ریزی می‌کند. این دو ابزار علمی ناسا هم‌اکنون درحال بررسی نشانه‌هایی از حیات میکروبی باستانی در مریخ هستند.منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

آرین فلاح

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×