جمعه , ۴ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 23
کرم ضد لک خیلی قوی
» اخبار روز » رانندگان اتوبوس‌های بین شهری به دلیل بی توجهی جامعه و مسئولین، از آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند/ هیچ نهادی در کشور از رانندگان اتوبوس‌های بین شهری حمایت نمی‌کند – جزیره
اخبار روز

رانندگان اتوبوس‌های بین شهری به دلیل بی توجهی جامعه و مسئولین، از آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند/ هیچ نهادی در کشور از رانندگان اتوبوس‌های بین شهری حمایت نمی‌کند – جزیره

دی ۱۰, ۱۴۰۲ 4۰19

صنعت حمل و نقل کشور در بخش‌های مختلف کارکنان زیادی دارد از جمله کارگران راه و جاده سازی، رانندگان ماشین‌های سنگین، اتوبوس‌های درون و برون شهری و بسیاری دیگر که بیش از ۳ میلیون نفر را شامل می‌شوند. در این بین، رانندگان فعال در شرکت‌های مسافربری بین شهری بیشترین آسیب را از بی توجهی مسئولین دیده‌اند.

به گزارش جزیره، رانندگان از بنیادی‌ترین و اصلی‌ترین کارکنان صنعت حمل ونقل کشور محسوب می‌شوند. به طوری که اگر این قشر زحمت‌کش و رنج‌ کشیده نباشند به جرئت می‌توان ادعا کرد که بخش قابل توجهی از امور این صنعت مختل می‌شود و برای شهروندان و سایر اصناف نیز مشکلات جدی ایجاد می‌شود.

52ed476c-5fea-4a04-bbe5-8419332df027

بازنشستگی و بیمه

رانندگان اتوبوس چه مالک وسایل کار باشند و چه نباشند، چالش‌های زیادی در کار خود دارند. از مهم‌ترین مشکلات این است که شغل آنها علی رغم فشارهای روحی و جسمی، شامل سختی کار نمی‌شود و به همین دلیل در کشور رانندگانی داریم که بیش از سی سال مشغول به کار رانندگی هستند که از سویی مشکلات جسمی و روحی فراوانی برای آنها  و خانواده‌هایشان به وجود می‌آید و از سوی دیگر سلامت مسافران به خطر می‌افتد. این در حالی است که مسئولین به چنین موضوع مهم و حیاتی سالیان سال بی توجه بوده‌اند. مشکل دیگر قرار نگرفتن رانندگان ذیل قرارداد کار است و همچنین برای بیمه کردن خود به بیمه خویش‌فرمای سازمان تامین اجتماعی متوسل شوند.

حمایت‌های شغلی

مزایا و حمایت‌های شغلی، رویایی است که رانندگان اتوبوس فاصله زیادی با آن دارند. این صنف همواره در خصوص تامین لاستیک، روغن و سایر قطعات و لوازم مشکلات زیادی داشته است چرا که از سوی نهادهای دولتی حمایتی صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که طبق گزارش‌ها به دلیل تحریم‌ها کیفیت اتوبوس‌های نو نیز کاهش یافته و نیاز به قطعات با کیفیت بیش از گذشته حس می‌شود.

تعیین دلبخواهی حقوق رانندگان اتوبوس

کارکنان این بخش با تحمل استرس و فشارهای روحی و جسمی فراوان از روی اجبار با حداقل‌ترین حقوق مشغول به کار هستند. آنها شبانه روز خطرات جاده و تصادفات را به جان می‌خرند، استرس زمان بندی و به موقع و سالم رساندن مسافران و اتوبوس را تحمل می‌کنند و در این شغل فرسایشی آسیب‌های زیادی به سلامت جسمانی و روحی روانی آنان وارد می‌شود. با وجود تمامی مصائب شغلی و نبود بیمه و سختی کار و سایر حمایت‌های حداقلی، انتظار می‌رود رانندگانی که تمام وقت خود را بدون استراحت و تفریحات و پرداختن به خانواده، حقوق قابل قبولی دریافت کنند اما متاسفانه کارفرما و مالکان اتوبوس‌ها به صورت دلبخواهی و سلیقه‌ای دستمزد رانندگان را پرداخت می‌کنند.

معاینه پزشکی و صدور کارت سلامت رانندگان

یکی از موارد اصلی در حمل و نقل جاده ای، وجود یک راننده سالم و سلامت است. برای رانندگان اتوبوس مجوزی همانند گواهینامه وجود دارد که سلامت آن راننده را تأیید می‌کند. به این مجوز، کارت سلامت راننده می‌گویند و برای دریافت این مجوز باید آزمایشات کارت سلامت رانندگان را طی کنند. هر راننده برای ادامه کار خود باید سالانه یکبار این آزمایشات را انجام دهد و این موضوع بسیار به رانندگان کمک می‌کند چرا که خطرات و احتمال تصادف رانندگی را کاهش می‌دهد. اما در برخی موارد تخلفاتی در مراحل آزمایشات صورت می‌گیرد و منجر به صدور کارت سلامت به رانندگانی می‌شود که صلاحیت رانندگی ندارند. چنین تخلفاتی خطرات جدی برای سلامت و امنیت جاده و مسافران ایجاد می‌کند که برای جلوگیری از آن، نیازمند نظارت و توجه دقیقتر ارگان‌های دولتی به این صنف هستیم.

معاینه فنی اتوبوس‌ها

معاینه فنی اتوبوس‌ها با هدف افزایش ضریب ایمنی به دو صورت روزانه و هر شش ماه یکبار انجام می‌گیرد. به این صورت که قبل از شروع هر سرویس، هم رانندگان هم کارشناسان معاینه فنی سلامت و ایمنی ماشین را چک می‌کنند و هر شش ماه یکبار نیز معاینات دقیق صورت می‌گیرد. در حال حاضر در پایانه مسافربری غرب تهران مرکز معاینه فنی برای خودروهای سنگین وجود دارد و چند مرکز دیگر ویژه این خودروها در سطح شهر فعال هستند. امیدواریم معاینه فنی اتوبوس‌های مسافربری بین شهری بیش از پیش جدی گرفته شود و مسئولین اجازه تردد به اتوبوس‌های فاقد معاینه فنی و یا معاینه فنی غیر معتبرندهند.

پروین صحبتیانتهای پیام/نرم افزار موبایل جزیره

نرم افزار موبایل ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا


تلگرام خبر


منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

زیبا رهنما

زیبا رهنما

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×