دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ 2024 - 04 - 15
کرم ضد لک خیلی قوی
» سلامت » «نشانه های آشکار زنانگی» که تجربه آن ها زنان را خجالت زده می کند – داغ ترین ها
سلامت

«نشانه های آشکار زنانگی» که تجربه آن ها زنان را خجالت زده می کند – داغ ترین ها

اسفند ۵, ۱۴۰۲ 4۰16


پژوهش تازه ای در انگلیس بر روی ۴ هزار زن نشان داد که تجربه ی برخی علائم موسوم به «نشانه های آشکار زنانگی» همچون گر گرفتگی، تعریق زیاد، درد پریود شدید، نشت خون پریود یا نوسانات خلقی، ۹۸ درصد این زنان را خجالت زده یا معذب کرده بود.

این نشانه های آشکار زنانگی که همگی واکنش های طبیعی بدنی هستند، ۱۲ درصد از زنان شرکت کننده در این پژوهش را به لغو برنامه های اجتماعی خود واداشته بودند.

همچنین از هر ۲۰ زن شرکت کننده در این پژوهش یک نفر به دلیل همین علائم به کلی از بیرون رفتن خودداری کرده بود.

دو سوم از زنان شرکت کننده در پژوهش در زمان وقوع این علائم با اظهارنظر دیگران مواجه شده بودند، امری که باعث معذب، مضطرب و حتی خجالت زده شدن آن ها شده بود.

این پژوهش همچنین نشان داد علیرغم تلاش هایی که در سال های اخیر برای آگاهی بخشی در این زمینه صورت گرفته، ۵۷ درصد از زنان شرکت کننده در پژوهش هنوز احساس می کردند که سلامت زنان کماکان موضوعی تابو محسوب می شود.

۳۲ درصد از زنان شرکت کننده در پژوهش هم به طور کلی با صحبت درباره ی این موضوع یا علائمی که ممکن بود تجربه کنند، احساس راحتی نمی کردند.

دکتر سامانتا وایلد، پزشک انگلیسی که با تلاش های پیشگامانه اش در رابطه با سلامت زنان شناخته می شود، درباره ی این پژوهش می گوید: «در بسیاری از موارد، علائم موسوم به “نشانه های آشکار زنانگی” واکنش های طبیعی بدنی هستند که می توانند گهگاه رخ دهند و هیچ نکته ی خجالت آوری درمورد آن ها وجود ندارد. هنوز نگاه بدی درمورد مسأله ی سلامت زنان وجود دارد و به همین دلیل هم هست که زن ها هنگام تجربه ی این علائم تا این حد احساس خجالت می کنند. اما صحبت درباره ی این تجربه ها، چه با دوستان و خانواده و چه با شریک عاطفی خود می تواند به شکسته شدن این تابو و عادی شدن نشانه های آشکار زنانگی کمک کند.»

او در ادامه می گوید: «با این حال، وقتی این نشانه ها زندگی روزمره، مثل رفتن به سر کار، ورزش کردن یا معاشرت با دیگران را تحت تأثیر قرار دهند و باعث ایجاد نگرانی هایی شوند که بسیاری از زنان شرکت کننده در این پژوهش به آن ها اشاره کردند، حتماً باید به پزشک مراجعه کرد تا او ببیند که این علائم عادی هستند یا به بررسی بیشتر نیاز دارند و شما را برای دریافت درمان مناسب راهنمایی کند.»

بر اساس این پژوهش، فهرست زیر رایج ترین «نشانه های آشکار زنانگی» است:

۱- تعریق

۲- نوسانات خلقی

۳- گر گرفتگی

۴- درد پریود شدید

۵- اسهال

۶- سرگیجه یا از حال رفتن

۷- جوش

۸- نشت خون پریود به روی لباس

۹- نشت ادرار

۱۰- استفراغمنبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

زیبا رهنما

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×