دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ 2024 - 04 - 15
کرم ضد لک خیلی قوی
» اخبار روز » اقتصادی » ثبت نام خودرو برای جانبازان به قیمت کارخانه با وام کم درصد • مجله تصویر زندگی
اقتصادی

ثبت نام خودرو برای جانبازان به قیمت کارخانه با وام کم درصد • مجله تصویر زندگی

اردیبهشت ۹, ۱۴۰۲ 23۰44

ایثارگران به وعده واگذاری خودرو شرکت ها اعتماد نکنند و شرایط وام خرید خودرو به خانواده شهدا و جانبازان

مجوز واردات خودرو برای جانبازان بالای ۵۰ درصد داده می شود

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور از اعطای مجوز واردات خودرو به جانبازان بالای ۵۰ درصد خبر داد.

محسن بزرگی در سفر خود به استان خوزستان با بیان اینکه بودجه بنیاد شهید در سال ۱۴۰۲، جهش قابل توجهی داشته است افزود: یکی از نکات مهم در بودجه امسال، اعطای مجوز واردات خودرو به جانبازان بالای ۵۰ درصد است. وی اظهار داشت: آیین‌نامه اجرایی این طرح آماده شده و برای دولت ارسال شده است و منتظر هستیم که در دستور کمیسیون‌های دولت قرار گرفته و در هیات وزیران به تصویب برسد.
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور اظهار داشت: به سایر مشمولان، یعنی جانباز زیر ۵۰ درصد نیز خودروی داخلی تعلق خواهد گرفت.


واگذاری خودرو به جانبازان آغاز شد

(۱۴۰۱/۱۲/۲۴) به گزارش تصویر زندگی به نقل از ایسنا، مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران از آغاز واگذاری خودرو به ۶۰۰۰ ایثارگر مشمول و دارای اولویت توسط شرکت ایران خودرو به صورت فروش نقدی خبر داد.

میثم اروز با اشاره به بند «ی» تبصره ۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، گفت: تصویب‌نامه هیئت وزیران در خصوص اولویت‌بندی خانواده شهدا و جانبازان مشمول این قانون در تاریخ ۳۰ بهمن سال جاری توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ و اسامی حدود ۲۳ هزار ایثارگر به ترتیب اولویت برای واگذاری خودرو به وزارت صمت اعلام شد.

وی افزود: بر اساس قانون بودجه سال جاری ۱۰ هزار خودرو باید در سال جاری به ایثارگران مشمول واگذار شود که با توافق به عمل آمده با وزارت صمت ۶۰۰۰ خودرو توسط شرکت ایران خودرو و ۴۰۰۰ خودرو توسط شرکت سایپا واگذار می‌شود و در نخستین مرحله تعداد ۶۰۰۰ خودرو ۲۰۷ اتوماتیک به اولویت‌های اول و دوم تصویب‌نامه هیئت وزیران واگذار خواهد شد.
مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص ایثارگران مشمول دریافت خودرو از شرکت ایران خودرو، گفت: در اولویت اول و دوم جانبازان ۷۰ درصد به ترتیب تقدم تاریخ تشکیل کمیسیون پزشکی تعیین ۷۰ درصد جانبازی قرار دارند که البته باید توجه داشته باشند که بر اساس مصوبه هیئت وزیران، جانبازان ۷۰ درصدی که از مزایای واگذاری خودروی داخلی بهره‌مند شوند مشمول استفاده از امتیازات واردات خودرو نخواهند بود.
اروز در مورد جانبازانی که از دریافت خودرو اعلام انصراف کنند، گفت: در صورت انصراف هر یک از جانبازان عزیز اولویت‌های بعدی به ترتیب جایگزین خواهند شد و بدین منظور تعداد بیشتری از مشمولان به وزارت صمت معرفی شده‌اند.
وی با بیان اینکه در قانون بودجه به ارائه تسهیلات برای واگذاری خودرو اشاره شده بود، افزود: با توجه به عدم اعلام آمادگی بانک‌ها برای ارائه تسهیلات، واگذاری خودرو در این مرحله به صورت نقدی خواهد بود و در آینده در صورت فراهم شدن شرایط، تسهیلات مورد اشاره اعطا خواهد شد و در تصویب‌نامه هیئت وزیران نیز آمده است که عدم دریافت تسهیلات بانکی موضوع قانون مورد اشاره مانع دریافت خودرو توسط مشمولین نخواهد بود و مشمولین بهای کل خودرو را به صورت نقدی پرداخت می‌نمایند.
مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: ارسال پیامک از سوی شرکت ایران خودرو به اولویت‌های واجد شرایط برای ایجاد و یا به‌روز رسانی پروفایل شخصی آغاز شده است و این دسته از ایثارگران در مرحله بعدی پیامکی برای مطالعه و پذیرش شروط تصویب‌نامه هیئت وزیران دریافت خواهند کرد و متعاقباً پیامک سوم شامل ردیف قرارداد و امکان واریز وجه ارسال می‌شود که پس از دریافت این پیامک ۷۲ ساعت برای پرداخت وجه کامل خودرو فرصت وجود خواهد داشت.
اروز در پایان اعلام کرد: واگذاری خودرو از سوی شرکت سایپا نیز پس از پایان ثبت‌نام خودرو توسط شرکت ایران خودرو آغاز خواهد شد.


مجوز واردات یک خودرو به برخی از جانبازان بالای ۵۰ درصد

با تصویب مجلس، وزارت صمت مکلف شد به برخی از جانبازان بالای ۵۰ درصد مجوز واردات یک دستگاه خودرو بدهد.

به گزارش ایسنا، در جلسه علنی نوبت عصر امروز (شنبه) بندهای (هـ) و (و) تبصره ۷ در بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ تصویب شد.

هـ- دولت موظف است سهم ۱۵ درصدی حقوق دولتی معادن را هر سه‌ماه یک‌بار به خزانه معین استان واریز نماید و با اولویت شهرستانی که معدن در آن قرار دارد جهت توسعه زیرساخت‌های آن و رفع آسیب‌های محیط زیستی اختصاص دهد و مطابق تبصره ۶ ماده ۴ یا قانون معادن هزینه کند و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

همچنین در جهت اجرای قانون پرداخت یک درصد از فروش معادن بر اساس قانون برنامه ششم توسعه بابت ایجاد زیرساخت‌ها، پروژه‌های عمرانی، اصلاح خرابی‌های وارده به منابع طبیعی و عوارض محیط زیستی گزارش اقدامات صورت گرفته را هر دو ماه یک‌بار به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

و- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان بالای ۵۰ درصد که در سنوات گذشته از تسهیلات ماده (۴۵) قانون جامع ایثارگران استفاده ننموده‌اند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر با رعایت قوانین و مقررات ارائه نماید. ‌درخصوص سایر مشمولین ماده (۴۵) قانون مذکور از محل تسهیلات قرض‌الحسنه‌ تبصره (۱۶) این قانون برای خرید خودرو داخلی اقدام می‌گردد.


جانبازان بالای ۷۰ درصد مجاز به واردات یک دستگاه خودرو شدند

(۱۴۰۱۱۰/۲۱) بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، وزارت صمت مکلف شد به جانبازان بالای (۷۰%) که در سنوات گذشته، از تسهیلات ماده (۴۵) قانون جامع ایثارگران استفاده نکرده‌اند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر یا رعایت قوانین و مقررات ارائه کند.
به گزارش خبرنگار ایمنا، بر اساس بند (و) تبصره ۷ لایحه بودجه ۱۴۰۲، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان بالای (۷۰%) که در سنوات گذشته، از تسهیلات ماده (۴۵) قانون جامع ایثارگران استفاده ننموده‌اند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر یا رعایت قوانین و مقررات ارائه کند. در خصوص سایر مشمولین ماده (۴۵) قانون مذکور، از محل تسهیلات قرض‌الحسنه تبصره (۱۶) این قانون برای خرید خودرو داخلی اقدام می‌گردد.


ایثارگران به وعده واگذاری خودرو شرکت ها اعتماد نکنند

مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: برخی شرکت‌ها با وعده واگذاری خودرو یا اعطای تسهیلات به جمع‌آوری اطلاعات و یا دریافت وجه می‌پردازند که لازم است ایثارگران با هوشیاری کامل از اعتماد به این شرکت‌ها خودداری کنند تا از بروز مشکل و ایراد خسارت به آنها جلوگیری شود.
به گزارش خبرگزاری برنا؛ میثم اروز مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید وامور ایثارگران با بیان اینکه واگذاری خودرو یا اعطای تسهیلات خودرو به ایثارگران هنوز عملیاتی نشده است، گفت: بر اساس اطلاعات واصله برخی شرکت‌ها با وعده واگذاری خودرو یا اعطای تسهیلات به جمع‌آوری اطلاعات و یا دریافت وجه می‌پردازند که لازم است ایثارگران با هوشیاری کامل از اعتماد به این شرکت‌ها خودداری کنند تا از بروز مشکل و ایراد خسارت به آنها جلوگیری شود.

مدیرکل تسهیلات رفاهی بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: اخبار مربوط به واگذاری خودرو و ارائه هرگونه تسهیلاتی برای خودروی ایثارگران از طریق سایت ایثار اطلاع‌رسانی می‌شود و ایثارگران  به خبرهای غیر موثق در این خصوص توجه نکنند ضمن اینکه در صورت عملیاتی شدن واگذاری خودرو، انتقال و واگذاری امتیاز خودرو و سهم تسهیلات، مختص ایثارگران واجد شرایط بوده و قابل انتقال به غیر نیست.

واردات خودرو خارجی برای جانبازان ۷۰ درصد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: در جلسه امروز هیات دولت مقرر شد خودروی مورد نیاز جانبازان ۷۰ درصد از محل واردات خودرو پیش‌بینی‌ شود.


طرح تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه تصویب شد. در این طرح ۱۰ هزار دستگاه خودروی داخلی به فروش می‌رسد.

تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه در جدیدترین جلسه وزارت صمت تصویب شد. در این طرح خودرو‌های تارا اتوماتیک، دناپلاس توربو اتوماتیک، کوئیک اتوماتیک، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و شاهین دنده‌ای به بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی شده است.

براساس گفته‌های سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت این وزارتخانه براساس تکلیف قانونی بودجه سال جاری موظف است ۱۰ هزار خودرو داخلی را به جانبازان تحویل دهد. این فرایند با کمک بنیاد شهید و ایثارگران و با معرفی جانبازان از سوی آن‌ها اجرایی خواهد شد.

کدام خودروهای داخلی به جانبازان داده می شود؟

امید قالیباف در این خصوص گفت:«به این منظور خودرو‌های تارا اتوماتیک، دناپلاس توربو اتوماتیک، کوئیک اتوماتیک، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و شاهین دنده‌ای به بنیاد شهید معرفی شده است و هر زمان فهرست اسامی واجدان شرایط طبق ضوابط مندرج در بند (ی) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ از سوی این بنیاد به وزارت صمت اعلام شود و تسهیلات بانکی نیز تخصیص یابد، خودرو به متقاضیان داده خواهد شد.»
سخنگوی وزارت صمت در ادامه توضیح داد: «انتخاب مدل خودرو‌های یاد شده با توجه به استفاده راحت‌تر جانبازان انجام شده است. به محض دریافت فهرست ۱۰ هزار نفری از جانبازان از سوی بنیاد شهید، وزارت صنعت، معدن و تجارت به تکلیف قانونی خود عمل خواهد کرد و به آن‌ها خودرو تحویل خواهد داد.»

پیش از این نیز شاهد بودیم که وزارت صمت بر اساس ردیف‌ بودجه‌های مختلفی در طی سال‌های متفاوت مکلف شود به جهت تسهیل در امر تردد جانبازان تسهیلات ویژه‌ای را در اختیار آن‌ها قرار دهد. این تسهیلات شامل اعطای وام خودرو با کارمزد کم (درصدی از مبلغ خودرو) یا تعویض خودرو جانبازان (عموما بعد از گذشت ۱۰ سال) بود.

شرایط وام خرید خودرو به خانواده شهدا و جانبازان

اما بندی از بودجه که سخنگوی صمت به آن استناد می کند، چه می‌گوید؟ بررسی لایحه بودجه امسال نشان می‌دهد نمایندگان در بند (ی) تبصره ۷ ماده واحده این لایحه؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف می‌کنند از طریق دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا نسبت به فروش خودرو به همسر، فرزندان و والدین شهداء جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر دارای محدودیت­‌های جسمی و حرکتی و جانبازان پنجاه درصد (۵۰%) تا هفتاد درصد (۷۰%) با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقسیط پنج ساله و کارمزد چهاردرصد (۴%) اقدام کند.

با توجه به این تبصره لایحه بودجه ۱۴۰۱، خانواده جانبازان و شهدا را باید سومین گروهی دانست که امکان ورود به جاده اختصاصی تحویل خودرو با قیمت کارخانه‌ای را به دست می‌آورند. پیش‌تر مادران دارای دو فرزند و بیشتر ذیل قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و همچنین دارندگان خودروهای فرسوده این امکان را پیدا کردند که محصولات خودروسازان را از مسیری متفاوت از متقاضیان عادی از شرکت‌های خودروساز دریافت کنند.

البته با توجه به تعداد متقاضیان و همچنین تیراژ محصولات عرضه شده از سوی خودروسازان تاکنون مادران دارای دو فرزند و بیشتر و همچنین دارندگان خودروهای فرسوده به کمک ابزار قرعه کشی خودرو امکان دسترسی به خودرو را داشتند. اما با توجه به توضیحات داده شده توسط سخنگوی صمت بحث برگزاری قرعه کشی برای شناسایی جانبازانی که واجد شرایط دریافت خودرو به قیمت کارخانه هستند، منتفی است. ضمن اینکه خانواده شهدا و جانبازان می‌توانند برای خرید خودرو از تسهیلات بانکی با کارمزد ۴ درصدی استفاده کنند.

نظر شما درباره تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تصویر زندگی در میان بگذارید.

به این نوشته امتیاز بدهید!

زیبا رهنما

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×