پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 29
کرم ضد لک خیلی قوی
» سلامت » پرتو قدرتمندترین لیزر اشعه ایکس منتشر شد – داغ ترین ها
سلامت

پرتو قدرتمندترین لیزر اشعه ایکس منتشر شد – داغ ترین ها

شهریور ۳۱, ۱۴۰۲ 9۰40

به گزارش داغ ترین هاو به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، این لیزر می‌تواند در هر ثانیه تا یک میلیون پالس اشعه ایکس منتشر کند و به مطالعه مکانیسم‌ها در فیزیک، شیمی و زیست شناسی کمک کند. آزمایشگاه ملی شتاب دهنده SLAC وزارت انرژی آمریکا با استفاده از نسخه ارتقا یافته لیزر اشعه ایکس بدون الکترون LCLS، اشعه ساطع کرد.

نسخه لیزر ارتقا یافته LCLS-II مکان نما دارد و به هزینه ۱.۱ میلیارد دلار ساخته شده است.

آزمایشگاه ملی شتاب دهنده SLAC در استنفورد طی ۶ دهه ابزار‌هایی قدرتمند و عملیاتی را برای پیشرفت علم ساخته است. LCLS نخستین لیزر اشعه ایکس بدون الکترون (XFEL) است که در آوریل ۲۰۰۹ نخستین نور لیزر را منتشر کرد.

با وجود آنکه استفاده از اشعه ایکس در خدمات درمانی به یک روش معمول تبدیل شده، محققان همچنان از نسخه‌های قدرتمندتر برای بررسی مواد و درک بهتر آن‌ها استفاده می‌کنند. لیزر اصلی LCLS حرکت الکترون‌ها را از طریق یک لوله مسی با دمای اتاق سرعت می‌بخشید و در نتیجه پالس‌های اشعه ایکس به ازای هر ثانیه به ۱۲۰ مورد محدود می‌شدند.

دلیل قابلیت‌های افزایش یافته LCLS-II استفاده از شتاب دهنده ابررسانایی است که برای ارسال اشعه ایکس ساخته شده است. این شتاب دهنده شامل ۳۷ ماژول است که می‌توانند هلیوم را تا۲۷۱- درجه سانتیگراد خنک کنند که این رقم اندکی بالاتر از دمای صفر مطلق است. شتاب دهنده در چنین دما‌هایی الکترون‌ها را به وضعیت انرژی بالا می‌رساند که میزان هدر رفت انرژی حدود صفر است.

تیم SLAC شتاب دهنده اصلی مسی را حفظ کردند و به این ترتیب داده‌هایی در طیف وسیع انرژی جمع آوری شد. همچنین امکان جمع آوری داده بیشتر در مدت زمان کمتر فراهم و همزمان گستره آزمایش‌ها در واحد نیز وسیع‌تر شد.

LCLS-II علاوه بر منبع الکترونی جدید، همچنین شاهد اضافه شدن ابزار موج ساز جدید است که می‌توانند پرتو‌های ایکس را از پرتو‌های الکترونی تولید کنند. این موج‌ها که «نرم» و «سخت» نامیده می‌شوند، اشعه ایکس با انرژی کم و پرانرژی تولید می‌کنند و به محققان این امکان را می‌دهند تا آزمایش‌های خود را با دقت بسیار بالاتر و امکان کاوش عمیق‌تر انجام دهند.

LCLS در ایجاد نخستین فیلم مولکولی برای مطالعه فرایند‌های شیمیایی پیچیده و تماشای جذب نور خورشید توسط گیاهان و جلبک‌ها برای تولید اکسیژن به طور واقعی نقش مهمی داشت.

اکنون نسخه جدید این ابزار می‌تواند مواد کوانتومی را با دقت بیشتر رصد کند و مسیر برای ساخت دستگاه‌های کوانتومی، رایانه‌ها و پردازش بسیار سریع داده‌ها هموارتر می‌شود. همچنین محققان می‌توانند تصاویری از واکنش‌های شیمیایی در سطح اتمی ثبت و به این ترتیب فرایند‌های کارآمدتری در صنایع مختلف و همچنین تولید انرژی طراحی کنند.

منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

Avatar

آرین فلاح

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×