چهارشنبه , ۹ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 28
کرم ضد لک خیلی قوی
» سلامت » ۳ روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی! – داغ ترین ها
سلامت

۳ روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی! – داغ ترین ها

مهر ۲۰, ۱۴۰۲ 10۰41


تبدیل توالت ایرانی به فرنگی دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. شاید خانه‌ای چند سال خریداری نموده‌اید و قصد بازسازی اصولی دارید و شاید هم چندان رابطه خوبی با توالت ایرانی نداشته باشید.

به گزارش داغ ترین ها، در هر صورت، تغییر توالت ایرانی به فرنگی برخلاف باور بسیاری نه کار سختی است و نه هزینه آنچنانی می‌طلبد. در این مقاله از خبرنگاران به فرآیند تبدیل توالت ایرانی به توالت فرنگی خواهیم پرداخت.

روش اول؛ استفاده از توالت‌های آماده

ساده‌ترین روش برای تبدیل یک توالت ایرانی به فرنگی استفاده از توالت‌های فرنگی آماده‌ای است که در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند. این توالت‌ها که حالت تاشو دارند در مواقع لازم باز شده و به طور مستقیم روی توالت ایرانی قرار می‌گیرند.

این توالت‌ها درست است که کار راه بینداز هستند و در شرایط خاص بهترین گزینه هستند اما دردسرهای خود را دارند.

شستشو در هر بار استفاده، آن هم به صورت کاملاً دستی، باز کردن و تا کردن بعد از هر بار استفاده و نشیمنگاه‌های غیر استاندارد از مهم‌ترین دشواری‌های استفاده از این توالت فرنگی‌های آماده هستند.

روش دوم؛ تبدیل بدون تخریب

روش دیگری که به منظور تبدیل توالت ایرانی به فرنگی به کار برده می‌گردد، کمی بهتر از روش قبلی و بدون تخریب است.

این روش بیشتر توسط خانواده‌هایی استفاده می‌گردد که یا زمان کافی برای تبدلی اصولی ندارند یا به دلایلی قادر به پرداخت هزینه زیاد نیستند.

توالت ایرانی به فرنگی تبدیل شده بود.

در روش بدون تخریب، لوله کشی فاضلاب توالت فرنگی در گودی توالت ایرانی انجام می‌گردد. به این شکل که با استفاده از یک صفحه کامل سطح توالت ایرانی به کلی پوشانده می‌گردد. تنها یک لوله از روی سطح توالت تا درون سوراخ توالت ایرانی به شکلی که مسدود نگردد و راه آن کاملاً باز باشد تعبیه می‌گردد.

مزیت این روش هزینه کم، سادگی و سرعت در اجرای کار و صد البته‌عدم احتیاج به تخریب است. بعد از نصب توالت فرنگی می‌توانید توالت ایرانی را مسدود و کاملاً بپوشانید.

معایب

یکی از اصلی‌ترین معایب تبدیل توالت ایرانی به فرنگی بدون تخریب، امکان ظهور آلودگی در محیط دستشویی است.

به دلیل اینکه در حالت تبدیل توالت بدون تخریب نوع لوله کشی به طور کامل عوض نشده و فقط از طریق یک لوله چاه توالت ایرانی به فرنگی متصل می‌گردد، این امر می‌تواند بروز آلودگی را افزایش دهد.

زیرا نحوه لوله کشی دو نوع توالت با هم متفاوت هستند. آلودگی‌هایی نظیر بروز مسائل قارچی و ویروسی و انگل از جمله مسائل احتمالی هستند. به همین دلیل اگر قصد تغییر توالت را به طور دائمی داریم، بهتر است کل ساختار را تغییر دهیم.

از طرفی هم تغییر توالت ایرانی به فرنگی بدون ایجاد خرابی می‌تواند مسائل دیگری را نیز با خود همراه داشته باشد. یکی از مسائل آن‌عدم دسترسی فیزیکی و بصری به بخش پوشانده شده توالت ایرانی است.

هنگامی که توالت ایرانی را به طور کامل می‌پوشانیم، دیگر به آن دسترسی نداریم و در صورت بروز آلودگی احتمالی در آنجا که بسیار مستعد نیز است، ممکن است تا مدت‌ها متوجه این آلودگی نشویم.

در چنین شرایطی تنها زمانی از آن آگاه شویم که آسیب‌هایی از آن به ما وارد شده باشد.

روش سوم، روش اصولی با تخریب

بهترین و اصولی‌ترین روش به منظور تبدیل توالت ایرانی به فرنگی استفاده از تخریب و برداشتن کامل توالت ایرانی است.

این روش اگرچه هم زمان بر و هم هزینه بر است اما بهترین و دلخواه‌ترین نتیجه ممکن را به دست می‌دهد. برای این کار اغلب اوقات به دو روش زیر عمل می‌نمایند.

توالت ایرانی به فرنگی تبدیل شده است.

روش اول؛ ساختار توالت ایرانی به طور کلی تخریب و نصب توالت فرنگی با استفاده از لوله کشی مجدد و مناسب صورت می‌گیرد.

روش دوم؛ کف توالت با دقت تا رسیدن به سطح عایق‌بندی شده یا همان قیرگونی تخریب و کنده می‌گردد. لوله کشی‌های قدیمی تخریب نمی‌شوند.

مراحل تبدیل توالت ایرانی به فرنگی

فرآیند تبدیل اصولی توالت ایرانی به توالت فرنگی با استفاده از تخریب را می‌توان در چند مرحله که در زیر تشریح شده است، خلاصه کرد.

مرحله اول: آنالیز توالت ایرانی

اولین گام در گذار به توالت‌های فرنگی این است که ساختار توالت ایرانی را به طور کامل آنالیز کرد و محل دقیق شیرها و لوله کشی‌ها تعیین گردد. طی آنالیز ممکن است تعیین گردد که احتیاج به برداشتن کاشی و سرامیک قبلی است یا خیر.

مرحله دوم: برداشتن کاسه توالت ایرانی

برداشتن کاسه توالت ایرانی می‌تواند با تخریب کم یا زیاد همراه باشد که این موضوع با آنالیزهایی که در مرحله قبل انجام شده است تعیین خواهد شد.

برداشتن اغلب با کندن کاشی و سرامیک‌ها و سپس کندن حاشیه کاسه توالت ایرانی تا عمق تعیین به پیش می‌رود.

حال تخریب می‌تواند با لوله کشی مجدد همراه باشد یا از لوله کشی‌های از قبل موجود استفاده گردد که این موضوع هم در مرحله آنالیز تعیین خواهد شد.

مرحله سوم: انسداد لوله‌های فاضلاب

بعد از برداشتن کاسه توالت ایرانی، قبل از انجام هر کاری باید تمامی مجاری فاضلاب به طور کامل مسدود شوند تا از هر گونه گرفتگی در اثر ریزش مصالح و تفاله‌های ساختمانی جلوگیری گردد.

مرحله چهارم: لوله کشی

بعد از مسدود کردن مجاری فاضلاب، نوبت به تعیین کردن سیستم لوله کشی است. اگر احتیاج به لوله کشی مجدد باشد باید با در نظر دریافت جانمایی توالت فرنگی صورت گیرد.

لوله مربوط به توالت فرنگی با دو زانوی ۴۵ درجه جدا شده و سیفون نصب می‌گردد.

در صورتی که احتیاجی به تغییر و نوسازی سیستم لوله کشی نبود، می‌تواند تمهیدات لازم از جمله اطمینان از آسیب ندیدن حین تخریب کف توالت، از آن دوباره استفاده کرد.

توالت ایرانی به فرنگی تبدیل می‌شود.

مرحله پنجم: عایق کاری

در مواقعی که به تخریب کامل کف توالت اقدام می‌گردد، باید حتماً نسبت به عایق کاری مجدد اقدام گردد. زیرا کوچک‌ترین آسیب به لایه عایق می‌تواند به تدریج مسائل عظیم‌تری در پی داشته باشد.

مرحله ششم: جانمایی توالت فرنگی

در گام بعد از تبدیل توالت ایرانی به فرنگی با توجه به آنالیزهایی که از پیش انجام شده است و همچنین سیستم لوله کشی نصب شده است، نسبت به قرار دادن کاسه توالت فرنگی در جای تعیین شده اقدام می‌گردد.

مرحله هفتم: نصب کفپوش

بعد از جانمایی و تعیین کردن محل دقیق کاسه توالت فرنگی، باید عملیات کاشی کاری مجدد یا نصب هر کفپوشی که مد نظر است را آغاز کرد.

مرحله هشتم: آب‌بندی کردن

بعد از کاشی کاری و نصب کفپوش نوبت به آب‌بندی کردن می‌رسد.

عملیات آب‌بندی باید با دقت در مورد توالت فرنگی و همچنین کفپوش استفاده شده، اجرا گردد.

منبع: ویکی ساختمانمنبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

مریم رضوی

مریم رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×