جمعه , ۴ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 23
کرم ضد لک خیلی قوی
» اخبار روز » اقتصادی » شکستن یا فک پلمپ چه مجازاتی دارد؟ – داغ ترین ها
اقتصادی

شکستن یا فک پلمپ چه مجازاتی دارد؟ – داغ ترین ها

مهر ۲۷, ۱۴۰۲ 10۰79

فک پلمپ یعنی، شخصی، اقدام به شکستن یا محو کردن پلمپی که به حکم قانون و دستور قضایی، صورت گرفته، نماید. جرم شکستن پلمپ حبس از سه ماه تا دو سال یا یک ماه تا شش ماه و شلاق خواهد بود.
به گزارش داغ ترین ها، حکم جرم شکستن پلمپ بهداشت، حبس از سه ماه تا دو سال، خواهد بود و اگر مسئول حفاظت از پلمپ، اقدام به فک پلمپ بهداشت کند، مجازات او، حبس از یک تا دو سال می باشد و اگر به علت اهمال و سستی او در مراقبت، فک پلمپ، رخ دهد، به یک تا ۶ ماه حبس یا تا ۷۴ ضربه شلاق، محکوم می شود.

مجازات محو یا شکستن مهر و پلمب و سرقت نوشته‌ ها از اماکن دولتی

مرتکبین هر یک از انواع و اقسام جرم های مشروح در ماده فوق به حبس از سه تا شش سال محکوم خواهند گردید و اگر امانت ‌دار یا مستحفظ مرتکب یکی از جرایم فوق‌ الذکر شود به سه تا ده سال حبس محکوم خواهد شد.

کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (‌تعزیرات و مجازات ‌های بازدارنده) مصوب ۱۳۷۵/۰۳/۰۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی از مواد ۴۹۸ تا ۷۲۹ شامل ۲۹ فصل است.

فصل ششم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (‌تعزیرات و مجازات ‌های بازدارنده) مصوب ۱۳۷۵/۰۳/۰۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی از ماده ۵۴۳ تا ۵۴۶ به شرح زیر است:

جرم شکستن پلمپ

فصل ششم – محو یا شکستن مهر و پلمب و سرقت نوشته‌ ها از اماکن دولتی

ماده ۵۴۳ – هرگاه محلی یا چیزی برحسب امر مقامات صالح رسمی مهر یا پلمپ شده باشد و کسی عالماً و عامداً آنها را بشکند یا محو نماید یا عملی مرتکب شود که در حکم محو یا شکستن پلمپ تلقی شود مرتکب به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

در صورتی که مستحفظ آن مرتکب شده باشد به حبس از یک تا دو سال محکوم ‌می‌ شود و اگر ارتکاب به واسطه اهمال مستحفظ واقع گردد مجازات مستحفظ یک تا شش ماه حبس یا حداکثر (۷۴) ضربه شلاق خواهد بود.

ماده ۵۴۴ – هرگاه بعض یا کل نوشته‌ ها یا اسناد یا اوراق یا دفاتر یا مطالبی که در دفاتر ثبت و ضبط دولتی مندرج یا در اماکن دولتی محفوظ یا نزد ‌اشخاصی که رسماً مأمور حفظ آنها هستند سپرده شده باشد، ربوده یا تخریب یا برخلاف مقررات معدوم شود دفتردار و مباشر ثبت و ضبط اسناد مذکور و سایر اشخاص که به واسطه اهمال آنها جرم مذکور وقوع یافته است، به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهند شد.

مجازات فک پلمپ

ماده ۵۴۵ – مرتکبین هر یک از انواع و اقسام جرم های مشروح در ماده فوق به حبس از سه تا شش سال محکوم خواهند گردید و اگر امانت ‌دار یا مستحفظ مرتکب یکی از جرایم فوق‌ الذکر شود به سه تا ده سال حبس محکوم خواهد شد.

ماده ۵۴۶ – در صورتی که مرتکب به عنف مهر یا پلمپ را محو نماید یا بشکند یا عملی مرتکب شود که در حکم محو یا شکستن پلمپ تلقی شود یا نوشته یا اسناد را برباید یا معدوم کند حسب مورد به حداکثر مجازاتهای مقرر در مواد قبل محکوم خواهد شد و این مجازات مانع از اجرای مجازات ‌جرایمی که از قهر و تشدد حاصل شده است نخواهد بود.

منبع : عصر ایران

 


منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

زیبا رهنما

زیبا رهنما

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×