جمعه , ۴ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 23
کرم ضد لک خیلی قوی
» سبک زندگی » بررسی علت کف کردن روغن موتور – داغ ترین ها
سبک زندگی

بررسی علت کف کردن روغن موتور – داغ ترین ها

آبان ۴, ۱۴۰۲ 10۰31


به گزارش داغ ترین ها، روغن موتور یک مایع مصرفی است که پس از طی مسافتی مشخص به تدریج سطح آن کاهش پیدا خواهد کرد. وظیفه روغن موتور روان کردن حرکت قطعات درون موتور و جذب ذرات درون موتور و کاهش دمای موتور می‌باشد.

با توجه به موارد ذکر شده لازم است هر چند وقت یک بار نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کرده و کیفیت آن را بسنجید. گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف روغن موتور کف کند و بالا بیاید.

چرا روغن موتور کف می‌ کند؟

برای این که بدانیم روغن موتور کف کرده است یا نه لازم است درب محل ورود روغن موتور به خودرو را چک کنید. با باز کردن درب و مشاهده کف یا رنگ شیری پشت آن متوجه خواهید شد که روغن موتور به شکل کف درآمده است.

بنابراین لازم است در پی شناسایی علل این مشکل باشید زیرا در صورتی که مشکل کف کردن روغن موتور برطرف نشود هزینه‌های زیادی را برای شما به دنبال خواهد داشت.

کف کردن روغن صنعتی چه علتی دارد؟

یکی از دلایل کف کردن روغن موتور ترکیب آب با روغن موتور است که در این مورد ورود آب به طور معمول از طریق رادیاتور و در نقاطی که ارتباط نزدیکی با موتور دارد مانند واشر سرسیلندر و بقیه اجزای موتور صورت می‌گیرد.

البته گاهی ممکن است در اثر شست‌ و شوی موتور از طریق دریچه ورودی روغن موتور مقداری آب وارد روغن شده و با شروع به کار موتور تبخیر شود و روی کف درب ایجاد کف نماید.

در چنین مواردی باید درب روغن موتور را پاک کنید و بگذارید موتور مدتی کار کند. در صورتی که دیگر کف مشاهده نکردید مشکل برطرف شده است و در غیر این صورت باید حتماً موتور را باز کنید و با بررسی واشر سرسیلندر و یا دیگر اجزای مرتبط با آب به دنبال علت وقوع این مسئله باشید.

 روغن موتور آلوده

در صورتی که کف روغن موتور به رنگ روشن و یا زرد رنگ باشد ممکن است نتیجه هوادهی مخزن روغن موتور باشد. وزنه‌های تعادل میل‌لنگ چرخان نقش یک مخلوط‌کن را دارند که هوا و روغن را با سرعت بالا ترکیب می‌کند. همچنین در صورتی که روغن موتور دربردارنده مقدار زیادی مواد شوینده باشد مقدار کف آن نیز بسیار زیاد است.

آلودگی سیال با گریس، افزودن ماده کف زدا بیش از اندازه معمول، نشتی واشر سرسیلندر، آلودگی متقابل سیال با مواد روان کننده نامناسب، مشکلات مکانیکی که سبب تهویه بیش از حد لازم می‌شود، تخلیه شدن کف زدا به دلیل استفاده از سیستم فیلتر بسیار ریز و فناوری جداسازی الکترواستاتیک و در نهایت آلودگی مواد جامد از دیگر دلایل کف کردن روغن موتور هستند.منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

زیبا رهنما

زیبا رهنما

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×