پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 29
کرم ضد لک خیلی قوی
» سبک زندگی » نوشیدنی مناسب و نامناسب برای مصرف قرص و دارو – داغ ترین ها
سبک زندگی

نوشیدنی مناسب و نامناسب برای مصرف قرص و دارو – داغ ترین ها

آبان ۹, ۱۴۰۲ 4۰38


به گزارش داغ ترین ها، برای برخی از افراد خوردن قرص‌ها و داروها به‌طور منظم جزء عادات روزانه محسوب می شود؛ اما آنچه به میزان مصرف دقیق و به موقع قرص و داروها اهمیت دارد، نوشیدنی است که همراه آن مصرف می کنیم، پس دانستن اینکه همراه قرص چه بنوشیم و چه ننوشیم، قطعا اهمیت خاصی دارد. در این بخش به بررسی نوشیدنی‌های مناسب برای خوردن قرص‌ها خواهیم پرداخت.

آب بهترین نوشیدنی برای مصرف قرص

مصرف آب بهترین روش برای مصرف قرص‌ها و داروها است. آب تنها مایعی است که هیچ تداخلی با داروها ندارد و سایر مایعات مانند شیر یا اسیدهای غذایی ممکن است تاثیر مخربی بر روی داروها داشته باشند و مشکلات گوارشی ایجاد کنند. بنابراین توصیه می‌شود همه قرص‌ها و داروها با آب مصرف شوند، بهترین حالت این است که آب ملایم همراه با قرص‌ها و داروها مصرف شود. آب نه تنها به جذب بهتر داروها کمک می‌کند بلکه برای سلامتی عمومی بدن نیز مفید است.

خوردن قرص با چای و آب داغ

از خوردن قرص‌ها با آب گرم یا داغ باید اجتناب شود، زیرا این ممکن است تاثیرات قرص‌ها و واکنش شیمیایی آن‌ها را تغییر دهد. بهترین آب برای مصرف قرص‌ها، آب ولرم است.

استفاده از چای یا دیگر نوشیدنی‌های داغ با مصرف داروها نیز توصیه نمی‌شود، زیرا این ممکن است اثر داروها را کاهش دهد و باعث مشکلات متعددی شود. همچنین مواد موجود در چای مانند کافئین ممکن است باعث تداخل با داروها شود.

خوردن قرص با شیر

شیر نیز به دلیل حاوی کلسیم، تاثیر منفی بر داروهای مکمل آهن و برخی داروهای دیگر دارد و ممکن است تاثیر آنها را کم کند. همچنین کلسیم موجود در شیر ممکن است با داروهای هورمونی تیروئید تداخل کند.

مصرف داروها با شیر می‌تواند به واقعیت‌هایی مانند کاهش جذب مواد مغذی و تداخلات دارویی منجر شود. این موارد می‌توانند بر تأثیر داروها و درمان‌های پزشکی افزوده و یا کاهش اثر آنها ایجاد کنند. برای جلوگیری از این مشکلات، توصیه می‌شود که مصرف داروها و قرص‌ها با آب یا دیگر نوشیدنی‌های مناسب انجام شود.

چند ساعت بعد از خوردن قرص شیر بخوریم؟

با توجه به تداخلات دارویی با شیر و تأثیرات آن بر جذب داروها، بهتر است بعد از مصرف داروها حداقل ۲-۳ ساعت از خوردن شیر یا مواد دیگر لبنی خودداری شود.

مصرف داروها با آب هویج

مصرف همزمان داروهای ضد آکنه مانند ایزوتروتوئین با مکمل‌های ویتامین A می‌تواند به مشکلاتی منجر شود، چرا که آب هویج حاوی مقادیر بالایی از ویتامین A است بنابراین، توصیه می‌شود که این داروها را با آب هویج مصرف نکنید.

آب هویج

خوردن آب گریپ فروت با قرص

آب گریپ فوروت ترکیباتی دارد که ممکن است با فعالیت آنزیم‌ها در بیش از ۵۰ نوع دارو تداخل کند. علاوه بر این، گریپ فوروت ممکن است اثرات برخی از داروها را در خون افزایش دهد. به عنوان مثال، استاتین‌ها گروهی از داروها هستند که برای کاهش کلسترول خون استفاده می‌شوند و مصرف همزمان گریپ فوروت می‌تواند با تخریب آنزیم‌ها به عملکرد این داروها آسیب بزند و اثرات مضر آنها را افزایش دهد بنابراین، توصیه می‌شود که از مصرف داروها با آب گریپ فوروت پرهیز کنید.

دیگر داروهایی که نباید همراه با آب گریپ فروت مصرف شود شامل:

داروهای اضطراب و قلب، آلرژی و آسم، افسردگی و صرع، پرفشاری خون و داروهای عفونت و لخته‌های خونی می باشد.

خوردن قرص با آب پرتقال

مصرف آب پرتقال می‌تواند سطح پتاسیم در خون را افزایش دهد و باعث ایجاد علائمی مانند تپش قلب و گرفتگی عضلات شود. از این رو، در موارد عادی توصیه می‌شود که داروها با آب پرتقال مصرف نشوند. اما در موارد خاصی مانند وجود فقر آهن در بدن، پزشک ممکن است توصیه به مصرف آب پرتقال کند چراکه مصرف آب پرتقال در این موارد به جذب بهتر آهن کمک می‌کند.

منبع: نمناکانتهای پیام/منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

زیبا رهنما

زیبا رهنما

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×