سه شنبه , ۸ اسفند ۱۴۰۲ 2024 - 02 - 27
کرم ضد لک خیلی قوی
» سلامت » فواید نوازش توسط کسی که دوستش دارید! – داغ ترین ها
سلامت

فواید نوازش توسط کسی که دوستش دارید! – داغ ترین ها

آبان ۱, ۱۴۰۲ 13۰40۱۳۶۵۲۴۲
شاید جالب باشد اگر بدانید حس خوشایند لمس شدن انسان و سایر حیوانات اجتماعی از دوران نوزادی تا پیری تاثیرات مثبتی بر روی‌ آن ها می گذارد.

برترین‌ها: شاید جالب باشد اگر بدانید حس خوشایند لمس شدن انسان و سایر حیوانات اجتماعی از دوران نوزادی تا پیری تاثیرات مثبتی بر روی‌ آن ها می گذارد.

یک مسیر خاص نخاعی که توسط نوروپپتید های PROK۲ هدایت می‌ شود، فقط حس‌های خوشایند را از پوست به مغز می ‌فرستد اما این که چطور این کار انجام می شود متوجه خواهیم شد و در مورد اثرات مثبت نوازش توسط فردی که دوستش دارید، همسر یا والدین خود اطلاعات مفیدی کسب خواهید کرد.

 فواید نوازش توسط کسی که دوستش دارید!

فواید و اثرات مثبت نوازش نوزاد

تحقیقات نشان داده است که لمس آرام و نوازشگر ‌نقش مهمی در رشد اولیه دوران کودکی دارد؛ اما هر شکلی از محبت جسمانی مثل نوازش، در آغوش گرفتن، گرفتن دست و نوازش آرام بخش که لمس خوشایندی را برانگیزد، باعث می شود تا در هر مرحله از زندگی احساس امنیت و حمایت کنیم.

به طور مثال در دوران سلطنت نیکولای چائوشسکو؛ نوزادان رومانیایی در یتیم خانه‌هایی نگهداری می ‌شدند که در گهواره‌های شان تنها می ماندند و از سنین جوانی از تماس پوست با پوست محروم شدند و در دهه ۲۰۰۰ محققان تشخیص دادند که نداشتن تماس محبت آمیز با کودک با رشد غیرعادی مغز و افزایش خطر مشکلات روانی اجتماعی در دوران بزرگسالی مرتبط است.

اثر شگفت انگیز نوازش روی مغز

اینکه چه طور لمس دلپذیر توسط همسر یا عضوی از خانواده تان، سیگنال های حس خوبی را از پوست به مغزتان می فرستد را با نتایج تحقیقات می توانید متوجه شوید. تحقیقات جدید روی موش ‌ها نشان می دهد که لمس آنها چه از طریق در آغوش گرفتن و چه نوازش اطلاعاتی که مربوط به لذت بردن است؛ رمزگذاری می شود که البته نحوه رمزگذاری و انتقال این اطلاعات لمسی از نورون های حسی به نخاع ناشناخته باقی مانده است. نتایج اثرات شگفت انگیز نوازش را در مغز این حیوانات به خوبی نشان داد و ثابت کرد.

معمولا اگر حیوانی شما را نشناسد از هر نوع تماسی دوری می کند، زیرا می تواند آن را به عنوان یک تهدید تلقی کند. اما محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشینگتن در سنت لوئیس یک فضای پرورشی ایجاد کرده اند که با کشیدن برس نرم روی بدن موش ها مانع از ترسیدن آن ها شدند و حس بهتری را به آن ها منتقل کردند.

 فواید نوازش توسط کسی که دوستش دارید!  فواید نوازش توسط کسی که دوستش دارید!

انتقال حس خوشایند لمس و حس ناخوشایند خارش

در طی یک سری آزمایش ‌های پیچیده، محققان یک مدار عصبی و نوروپپتید خاص به نامپروکین‌کتیسین ۲ را شناسایی کردند که صرفا به ارسال سیگنال‌ های حس خوب از پوست به مغز از طریق یک مسیر نخاعی اختصاص دارد.

جالب اینجاست که وقتی محققان امکان ارسال این سیگنال‌ ها به ستون فقرات را مسدود کردند، حیواناتی که قبلا برای نوازش ملایم به یک مکان خاص در زیستگاه شان می آمدند؛ علاقه خود برای بازدید از این منطقه را از دست دادند. در مقابل یک سری از نوروپیتیدهای دیگر مختص ارسال احساسات ناخوشایندی هستند که از خارش پوست ناشی می شوند.

پروکینکتیسین ۲ و گیرنده های نخاعی آن بسیار مهم هستند

در مجموع PROK2 همان نوروپپتیدی است که حس خوشایند لمس را به نورون ‌های PROKR2 ستون فقرات منتقل می ‌کند. در آینده ای نه چندان دور، شاید از درمان ‌های مبتنی بر PROK2 برای مشکلات سلامت روان مثل اوتیسم استفاده شود.منبع

به این نوشته امتیاز بدهید!

مریم رضوی

مریم رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×